Czasy średniowiecza charakteryzowały się tym, że wszelkie spotkania „okolicznościowe” odbywały się z dużym rozmachem. Dzięki temu osoby ucztujące miały świadomość tego, iż na pewno nie wyjdą głodne z danej uroczystości. To sprawiało, iż zapraszanie kolejnych gości wiązało się z dużymi wydatkami w związku z zapewnieniem wszystkim osobom konkretnych posiłków przez dłuższy okres czasu.
Świętowanie tradycyjnych świąt w Polsce
Bez wątpienia obyczaj ucztowania w Polsce dawniej i dzisiaj się zmienił. Świętowanie tradycyjnych świąt w Polsce jest także związane ze sporymi wydatkami, jednak nie są to już może przykłady tego, że trzeba zapożyczać się w celu przygotowania Wigilii, czy Wielkanocy. Nadal bardzo dużo osób decyduje się na przygotowywanie jeszcze większej liczby potraw, niż jest w stanie przejeść, w związku z czym świętowanie tradycyjnych świąt w Polsce jest związane z nadszarpnięciem domowego budżetu. To powoduje, iż w okresie świątecznym je się renomowane produkty w chwili, gdy po jego zakończeniu pieniędzy nie wystarcza nawet na podstawowe zakupy.
Polskie uczty i gościnność: jak to wygląda dzisiaj?
Polska gościnność na przestrzeni lat uległa zmianie. Goście nadal są chętnie podejmowani, jednak obyczaj ucztowania w Polsce dawniej i dzisiaj jest już zgoła odmienny. Wynika to z tego, iż osoby zapraszające na wesela, czy rocznice ślubu o wiele bardziej liczą się z kosztami. Nadal nie brakuje jednak wesel na kilkaset osób, czy komunii przygotowywanych w lokalach. Bardzo często wynika to jednak przede wszystkim z wygody osób, które mają być odpowiedzialne za przygotowanie konkretnej polskiej uczty.
Obyczaj ucztowania w Polsce dawniej i dzisiaj zmieniał się na przestrzeni lat, jednak przez cały czas polska gościnność jest związana z postawieniem choć minimalnego poczęstunku dla osób, które są gośćmi. Dzięki temu niezależnie od tego, do kogo się wybierze można mieć bardzo dużą nadzieję na to, iż polskie uczty i gościnność nie są już tylko tradycją, która odeszła w zapomnienie.