Wydarzenia

Nota informacyjna:

Monika Kucia tworzy labirynt smaków, zapachów i doznań. Zaprasza widzów, aby przeszli przez doświadczenie, w ramach którego mogą jeść, wąchać, dotykać, patrzeć, słuchać – uruchamiać wszystkie swoje zmysły i pobudzać emocje. W tym nowoczesnym rytuale i podróży przez kolejne stacje: ekspozycja, warsztat, labirynt, uczta, dramaturgia ma na celu zainspirować widza do stworzenia własnej opowieści, zanurzenia się w świat natury i kultury, podążanie za zapachem, smakiem, emocją. Steatralizowane wydarzenia kulinarno-artystyczne edukują, zaskakują i bawią, a także zbliżają odbiorców do siebie i wzmacniają ich poczucie więzi z ziemią, produktem i wspólnotą, przynosząc nadzieję i pojednanie. Budują pomost pomiędzy tym, co znajome i obce, pomiędzy pozornie obcymi kulturami i zjawiskami, a także pomiędzy ludźmi, którzy wspólnie uczestniczą w tym doświadczeniu.

 

 • Bieda król, 27 lutego 2018, Nowe Epifanie, Laboratorium U-jazdowski, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

Reżyseria, koncept, prowadzenie : Monika Kucia

Scenografia, szkło, porcelana: Alicja Patanowska

Muzyka: Anna Bojara – Czarnecka, Patryk Zakrocki, W.A. Mozart

Kulinaria, grzyby strzępkowe, pleśnie: Michał Czekajło, dr. Witold Pietrzak

Deser: Olga Głębicka

Nalewka: Zbigniew Sierszuła, na materiale od Herbaciarni Czajownia we Wrocławiu

Partnerzy wydarzenia: Fabryka Kristof, Browar Stu Mostów we Wrocławiu, Czajownia

Bieda król

 

 • Dziady, nakarmić dusze, 31 października, Kulinarny Dom Kultury

Zaprosiłyśmy gości w zaduszną noc na wieczór dziadów, podczas którego wszyscy byliśmy guślarzami. Ugościliśmy dusze naszych zmarłych, posililiśmy się potrawami, które przygotowywano w domach podczas wieczoru dziadów – kaszą, miodem, wódką. Porozmawialiśmy o naszej relacji z duszami, duchami, naszymi przodkami i bliskimi po śmierci. O tym, jak zwracać się do zmarłych.

Wysłuchaliśmy opowieści o rytualnych płaczach na Polesiu – czym są? Czy pieśnią, czy rozmową ze zmarłym, na ile są teatralne, kiedy mają miejsce, o czym kobiety w nich mówią, na ile ich melodyka jest zastrzeżona do kontaktu z zaświatami. W programie były filmy i opowieści z Polesia, pieśni zaduszne, proste jedzenie oraz dwa ziarnka gorczycy. Zachęciliśmy wszystkich, którzy przyszli, aby przyzywali w myślach SWOJE DUCHY – za pomocą zdjęcia lub innych symboli, które zechcieli przynieść ze sobą.

Organizatorki wydarzenia:

Poprzez zadbanie o przestrzeń i obiekt: o ściany, stół, o to, co materialne, to, czego dotykamy, na co patrzymy, co fizycznie mamy do OD-czynienia (poprzez fotografie i popiół) Alicja, artystka – garcarka zachęciła do zostawienia wierzchniego płaszcza w przedsionku i odszukania śladów swojego wewnętrznego guślarza, którego moc i pewność opowiadaniem i śpiewem wzniecała Jagna, etnografka i śpiewaczka tradycyjna wraz z zespołem Z lasu, a karmiła i osadzała nas w przestrzeni Monika, kuratorka kulinarna. Popatrzyliśmy wstecz i w głąb. Dziękujemy gościom z wszystkich światów!

 

 

 • Ziemniak Interpretacje, 6 października 2017 r., Kulinarny Dom Kultury w Warszawie

Organizacja: Europlant i Siała Baba Mak
Kuratorka wydarzenia: Monika Kucia
Kucharze:
Artyści:

Ziemniak w płynie: J.A. Baczewski Vodka Monopolowa

Współpraca: Gastromagic

W wydarzeniu wykorzystano fragment Plantation / Alicja Patanowska
Ceramika dostępna na zamówienie.

 

 • Polish Table – spotkania łączące doświadczenie degustacyjne, warsztaty, kolację i opowieści wokół stołu pod hasłem  prezentujące kuchnię polską dla cudzoziemców: Polish Table offer.
 • Cud Miód, 11 sierpnia 2017 r., Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

cud3

Inauguracja Święta Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika

Toruń piątek, 11 sierpnia 2017 r. godz. 19.30

Koncepcja i organizacja: Monika Kucia

Jedzenie: Michał Żulewski, Klonowica, Toruń

Scenografia: Kwiatostany, Toruń

Śpiew: Marta Domachowska

dotknij / poczuj / poznaj

Labirynt smaków, zapachów i doznań. Zaskakująca wędrówka przez Muzeum, gdzie przewodnikiem był natura i zmysły.  Laboratorium przyrodnicze, warsztat alchemiczny i teatr zmysłów. Uczta.

Istotą wydarzenia „Cud Miód” było ukazanie związków i połączeń pomiędzy naturą, kulturą, historią i tradycją. Zaprosiliśmy widzów do labiryntu doznań, mogli spróbować jak smakują krople rosy, jeść palcami plaster miodu czy wąchać zarówno piękny zapach kwiatów, jak i naturalną fermentację mirabelek czy mokrą ziemię przyniesioną znad rzeki. Wszystko po to, by poczuli, jak bardzo są związani z ziemią, naturą i otoczeniem. Opowiedzieliśmy o ziołach, zwyczajach związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej i pochwałą obfitości, a także o historycznej kuchni toruńskiej, która oczywiście czerpała z otaczającej przyrody. Pokazaliśmy rekonstrukcje dawnych dań w połączeniu z dziko rosnącymi roślinami jadalnymi. Staraliśmy się, aby zastawa była jak najbardziej naturalna (użyliśmy np. kory brzozowej zebranej w lesie), by jak najmniej zaszkodzić Ziemi kolejnymi śmieciami. Zaproponowaliśmy także rytuał składania darów Matce Boskiej, przejścia i uczty, która „zawsze świętuje zwycięstwo, tkwi to w samej jej naturze” (Michaił Bachtin). Mieliśmy wspaniałą publiczność, która zaangażowała się zarówno w układanie bukietów z polnych kwiatów, jak i we wspólne śpiewanie („Plon niesiemy plon, naszej pani w dom”). Steatralizowana forma wydarzenia, przejście przez kolejne sale i prowadzenie widzów miało na celu pokazanie im jak mocno splecione ze sobą są wszystkie zaprezentowane zjawiska – kuchnia, przyroda, duchowość, wspólnota ludzka. Chcieliśmy, by mogli przeżyć przyjemność stąpania po płatkach róż i moc połączenia z innymi ludźmi we wspólnym działaniu, śpiewaniu, radości. By poczuli, że mocno stoją na ziemi, mają oparcie w naturze, ale także w sobie i w innych osobach, dzięki którym wzmacniają się i pięknieją. Wszyscy wychodzili bardziej promienni niż weszli, to wielka radość na to patrzeć.

Relacja z wydarzenia „Cud Miód” Na moim stole ❤️

 • MIÓD NA SERCE 1 marca 2017 r. , Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

  miodnaserce

  „Miód na serce” – wydarzenie artystyczno-kulinarne odbyło się w Środę Popielcową i było inauguracją Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale.  

  Foto: Miód na serce. Autorem zdjęć jest Radosław Pasterski.

  Rozpoczynanie wielkopostnego festiwalu złocistym i pachnącym miodem przypomina nam, że chodzi przecież o taką sztukę postu, która uzdrawia serce, w każdym tego słowa znaczeniu. Słodycz zdrowa i pięknie podana, tradycyjna i polska, to również pochwała „pracowitej pszczoły”, o której – jak już Wielki Post się skończy – wspomina także Exultet, czyli pierwszy hymn wielkanocny w liturgii Triduum Paschalnego. W roju najważniejsza jest, jak wiadomo – Pszczoła Matka, to wokół niej kręci się pracowite i fascynujące, ukryte przed światem życie ula. A więc, już słodka inauguracja kryje w sobie motyw wiodący tegorocznej edycji Festiwalu, którym jest właśnie Matka. Monika Kucia również i w tym roku koordynuje też autorską akcję kulinarną „Postne Menu”, realizowaną we współpracy z warszawskimi restauracjami podczas Festiwalu.

  Koncepcja: Monika Kucia

  Prowadzenie: Monika Kucia i Tatiana Cichocka
  Przestrzeń: Wojciech Dołhun
  Śpiew: Jagna Knittel, Maniucha Bikont, zespół „Z lasu” (pieśni ze wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy)
  Jedzenie: Joanna Pawełczak / Delikatesy Esencja
  Historyczne etykiety miodu pitnego z kolekcji Adama Łukawskiego
  Film o bartnikach: Oleksiy Nagornyuk

 • :: STÓŁ POLSKI w Ambasadzie w Wiedniu::

amba

„Stół Polski: ziemia, woda, las” – pod takim hasłem odbyło się 10 listopada 2016 r. w Polnische Botschaft in Österreich spotkanie dla dziennikarzy kulinarnych i turystycznych, restauratorów i właścicieli hoteli zainteresowanych polskimi produktami regionalnymi i kuchnią polską.
Opowiadałam o najlepszych, nagradzanych i certyfikowanych produktach kulinarnych w Polsce, o ludziach, którzy je wytwarzają, o miejscach, które warto odwiedzić. Gotowała Joanna Jakubiuk, szefowa kuchni z Podlasia, mistrzyni pierogów i znawczyni lokalnej kuchni. W sobotę 12 listopada Ambasadę odwiedziło także grono osób zainteresowanych kulturą polską podczas Dni Otwartych. Przygotowaliśmy prezentację produktów, degustację, a także opowieść kulinarną przy lepieniu pierogów.

 

 • :: SPOTKANIA WOKÓŁ STOŁU ::

sumokrz25 sierpnia 2016 r. rozpoczęliśmy cykl wydarzeń kulinarnych „Spotkania wokół stołu” w Menora Infopunkt. W ramach cyklu odbywają się dyskusje, prezentacje oraz warsztaty poświęcone polsko-żydowskiej kulturze kulinarnej we współczesnej i historycznej odsłonie. Pomysł, koncepcja i prowadzenie: Monika Kucia.

Menora 2016 podsumowanie

 •  :: STYPA RYTUAŁ UTRATY ::

monika__Sztokinier

 

10 lutego 2016 r., w Środę Popielcową Festiwal Gorzkie Żale zainaugurowało w Muzeum Etnograficznym w Warszawie wydarzenie kulinarno-artystyczne „Stypa. Rytuał utraty”. Było okazją, by zadać sobie pytanie, co dziś dajemy zmarłym na ostatnią drogę, i co zostawiamy żyjącym. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym dziś jest śmierć, jakie znaczenie ma uczta pożegnalna, co zostało nam z tradycji, jaka jest teraźniejszość, miejsce śmierci i pożegnania w kulturze. „Stypa. Rytuał utraty” było wydarzeniem, które angażowało publiczność. Aranżacja przestrzeni pozwoliła na konfrontację z własną samotnością i ograniczeniem, a także na decyzję, czy i na ile chcemy zbliżać się do innych ludzi w sytuacji otwarcia na wspomnienie i lęk przed własnym unicestwieniem. Podczas wystawy swobodny ruch w przestrzeni, aktywność we własnym rytmie pozwalały każdemu zmierzyć się z samotnością wobec wyobrażonej lub wspominanej żałoby. Natomiast wspólny finał –z potrzebą bliskości,  odreagowania i werbalizacji, którą ma zaspokoić rytuał konsolacyjny. Muzyka żałobna zanurzona głęboko w tradycji, jaką wykonuje Adam Strug z zespołem poruszyła emocje i wywołała zadumę nad umieraniem. Przejście od żalu z powrotem do życia to główny cel rytuału, w którym wzięła udział publiczność.

stypaKoncepcja i koordynacja: Monika Kucia

Koncepcja i projekt artystyczny: Dominika Hoppe i Tomasz Seidler

Video-art: Jakub Kamieński i Monika Kucia, Tomasz Tański

Wokal – Adam Strug z zespołem Monodia Polska

Uczta: Maryla Musidłowska.

 • :: DO CHRZANU ::

SONY DSC

foto Dominika Hoppe, Tomasz Seidler

Przygotowaliśmy także postną publikację „Do Chrzanu” (tekst: Monika Kucia, ilustracje: Dominika Hoppe , opracowanie graficzne: Tomasz Seidler), która przybliżyła produkty postne, przednówkowe, biedne. Do tradycyjnych i najpopularniejszych dań wielkopostnych należał żur, synonim ubóstwa i postnego menu. Symbolem postu są także śledź w oleju czy tytułowy chrzan. Publikacja przedstawiła te i inne postne produkty i dania, ich znaczenie kulinarne i magiczne.

chrzann

Do Festiwalu Gorzkie Żale w wymiarze kulinarnym dołączyły się też warszawskie restauracje. Zaprosiłam je do wzięcia udziału w inicjatywie stworzenia specjalnego menu postnego / przednówkowego /oczyszczającego z kilkoma daniami, które były serwowane przez cały okres Wielkiego Postu (od 10 lutego do 24 marca 2016 r.). Kolejna odsłona w 2017 r.
Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum Myśli Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Powstało by badać, dokumentować i w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II.
_MG_8559
W 2014 r.  Festiwal inaugurowaliśmy postnym zd(a/e)rzenie, kulinarno-artystycznym „Do Chrzanupoświęconym produktom postnym. Spotkanie wielkopostne wokół stołu było rozmową o skromności, umiarze, oszczędności, ale też o szlachetnych produktach, ich jakości i sile prostoty. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym dziś jest wyrzeczenie, jak rozsmakować się w przednówku, co zostało nam z tradycji i jaka jest przyszłość kuchni polskiej. Na stole produkty postne połączyły się ze sobą, weszły w dialog, podobnie jak wystąpienia zaproszonych gości, m.i.n Piotra Bikonta, Hanny Szymanderskiej i Joanny Jakubiuk.